агенція новин

Юрій Андрухович: Фейс-контроль. Замість післямови по прем'єру Яценюку

 

 

Уперше і дуже можливо, що востаннє у своїй історії, наша країна мала справді яйцеголового прем'єра. Голови наших політиків переважно іншої форми – тієї самої, що й голови переважної більшості українського населення. Тут не обійшлося без усесильної генетики давніх степових кочівників і, мабуть, пізніших татар. Тобто голови українських політиків переважно картоплеподібні (дещо плескаті).

 

Яценюка українці незлюбили головним чином за його яйцеголовість. Я взагалі дуже дивуюся з того, як міг настільки нетиповий діяч пробути прем'єром нашої патологічно схильної до типовості країни цілих 25 з гаком місяців. Але все одно це диво не могло тривати вічно, і на всякого камікадзе свій божественний вітер. Вважаймо, втім, що принаймні один рекорд нетиповості в Україні все-таки встановлено. 

 

Пригадую, як уже роки тому певний знайомий політтехнолог під час рідкісної й радше випадкової зустрічі запитав мене таке: «Яценюк не розуміє, чому ви назвали його екзотом, він переживає з цього приводу». Я не дуже зорієнтувався, про що йдеться, припускаючи навіть якийсь запущений від мого імені фейк. Але ще протягом тієї самої розмови я згадав.

 

Ішлося про інтерв'ю, яке десь іще роком раніше в мене взяло на той час донецьке видання «ОстроВ». Часи були глухі, януковицькі, рік, якщо не помиляюся, десь так 2011-й. Твердиня тодішнього режиму могла здаватися вічною. Проте мій донецький співрозмовник чомусь вирішив запитати, якими я бачу шанси Яценюка – ледь не на те, щоби стати в майбутньому президентом. Отут я й відповів, що бачу їх погано, бо він надміру екзотичний для цієї країни. Під «екзотичним» я розумів щось ніби «занадто хороший». Добра англійська (зрештою, й добра українська) мова і відмінницька окулярницька зовнішність не можуть не відштовхувати простого українського виборця. Про яйцеголовість я, здається, не згадав, але мав її на увазі – частково під «відмінницькою зовнішністю». За відмінника українці не проголосують у жодному разі, наполягав я. Радше вже за урку якого-небудь, себто за зека. You know what I mean.

 

Що я тоді замовчав – це, що ніколи не забуду, як 2009 року в Чернівцях, його рідному місті, відзначали 20-ліття «Червоної рути» – не пісні, а фестивалю – і як він махав нам, публіці, руками, вітаючи, але ніхто йому не відповів, і це виглядало трохи сумно, а трохи комічно. І це при тому, що саме він, мабуть, і дав найбільше грошей на те святкування. Було дуже відчутно, як його недолюблюють. Чи то у вишиванці, чи без. Чи то міністром, чи спікером, чи опозиціонером, чи кандидатом у президенти.

 

Тож коли я в інтерв'ю 2011 року сказав, що він для цієї країни занадто екзотичний, я не сперечався з дійсністю. Я її підтверджував.

 

А вона тепер от узяла й підтвердила мене.

 

Яценюк був прем'єром непопулярним, це само собою. З іншого боку, назовіть мені популярних українських прем'єрів. Може, Азаров? Популярних прем'єрів у нас іще зроду-віку не бувало. Популістські бували, але й вони не особливо з того популізму скористалися: рейтинґ недовіри до них усе одно зашкалював. От не любить цей народ будь-якого начальства, будь-якого керівника-зверхника – і що ти з ним зробиш. У цьому сенсі Яценюк тим більше не міг стати винятком.

 

Однак цілком особливим складником його цілком особливої непопулярності стало те, що він справді хотів реформувати країну. Тобто змусити її людей працювати й економити. Це доволі прості, зрозумілі, але й доволі непопулярні речі, погодьтеся. До них можна лише змушувати. Уряд і є цим механізмом для змушування – відомо ж. Але щоб це змушування над нами чинив якийсь яйцеголовий яппі-інопланетянин! Шансів у нього фактично не було.

 

Ми не цінуємо того, що маємо. Тепер залишається оцінити те, що втратили.

 

Уперше і дуже можливо, що востаннє в історії, ми мали прем'єра, який упевнено вигравав газову війну з Росією і при цьому ще й незле тролив росіян. За всіх попередніх режимів і часів вони тролили нас і почувалися цілковитими панами ситуації. Й раптом це урвалося, й ми почали диктувати їм, а не вони нам! Чи продовжать цей виграшний тренд теперішні наступники, є дуже великий сумнів. Швидше за все вони тепер потихеньку кинуться «отстраивать отношения», себто відновлювати залежність.  

 

Але поживемо – побачимо.

 

В українській політиці розбиратися дуже легко. Головний метод – фейс-контроль. На їхніх обличчях написано все, а форми їхніх голів також не вселяють надто великої надії.

 

Однак українська політика ще й наскрізь кармічна. При цьому покарання в ній настає не через триста років і не чотириста, а доволі негайно: ще в цьому житті. Та навіть і в цій каденції. Ще навіть на цій самій посаді.

 

Свою чашу яйцеголовий на поточний момент уже допив сповна. Черга за тими, котрі його валили.

 

 

 

Юрій Андрухович,

http://zbruc.eu

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


17.04.2016 573 5
Коментарі (5)

Çàãðóçêà...

Панас Мирний 2016.04.18, 22:15
Я так розумію що тролити москалів - найбільш вагоме досягнення уряду Арсенія П. А в чому ми виграли війну пане Юрію? Ну парад у Севастополі я так розумію не за горами (як мені не вірити цілому генералісимусу заявляючому про це не з будуна в лазні, а з трибуни ВР). Якщо ми "виграли" ту газову войну то чому тоді при папєредніку Арсенія газ купували по 460$,а ціна для людей була десь 1,2грн. за 1м3 , тоді як наш «рятівник» купував газ уже десь,за 240$, а на початку 2016 року і того менше -212$ (бо ціни на нафту падали), а населення платило в кишені газових монополістів-олігархів уже по 7,1грн. хіба що до 200 м3 по 3,6грн. і то зимою. А хто не мав за що заплатити – не біда, не бідніти ж нашим «Фірташам і Ко» бо на то є субсидія (коли спільні бюджетні тобто наші з Вами податки - кошти) знову віддають газовим монополістам-олігархам в рахунок оплати за тих найбідніших. А Ви кажете яйцеголовий.
Славко Задунайский 2016.04.22, 11:30
Андрухович правий,все по ділу описав
Юрій Юр 2016.04.25, 11:50
Трохи поверхово розумієте ситуацію. З допомогою субсидій Яценюк ліквідував борги Нафтогазу і не допустив його банкрутсва, а українців заставив думати про економію. Советський союз таки закінчився. Яценют таки втримам державу при пустому бюджеті у 2014р та щей профінансував війну з росією - а це немало. Подивимось як буде Гройсман фіннансувати війну, бо Кремль багато чого дасть щоб війна з ними перестала фінансуватись
Панас Мирний 2016.04.26, 22:48
Юр. Юрович не переживай, Гросельман гідно продовжує розпочату «паперєдніком» роботу по перекачуванні грошей з більшості громадян у кишені купки олігархів (у чиїх брудних лапах газова інфраструктура, РЕМи і т.д.?). Отже опалення з 1 травня подорожчає на 80% ! Чергове підвищення комунальних тарифів призведе до того, що вода і опалення для українців підскочать у ціні мінімум в 2,5 рази. Таку думку висловив директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич на прес-конференції в інформаційному агентстві ГолосUA. «Тарифи теплокомуненерго для громадян, які проживають в багатоквартирних будинках, будуть підвищені з поточних 2994 грн (за тисячу кубометрів - ред.) До 6800 грн. Це призведе до різкого подорожчання гарячого водопостачання та холодного і опалення. По Києву це десь в 2,5 рази, а то й більше », - пояснив експерт. За його словами, на відміну від свого попередника, В. Гройсман пішов на поводу у екс-міністра фінансів Наталії Яресько та екс-керівників НАК «Нафтогазу», і прийняв рішення про різке підняття тарифів, що виглядає абсолютно нелогічно, і не підкріплено рівнем доходу громадян. При цьому Д. Марунич підкреслив, що підвищення тарифів на комунальні послуги в Україні було не наслідком вимог МВФ, що стверджує влада, а виключно ініціативою уряду. Нагадування, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що альтернативи підвищенню комунальних тарифів немає. «Іншого шляху немає. У мене немає вибору. Все це знають, всі це розуміють. І я це розумію. Але хочу сказати одну важливу річ: низькі і економічно необгрунтовані тарифи, хто б що не говорив - поле для корупції », - заявив він.
Панас Мирний 2016.04.26, 23:14
Щодо «боргів» Нафтогазу… А чи відомо Юр. Юровичу що оклад керівника ПАТ "Укргазвидобування" - 398 тисяч гривень. До цього ще додається щомісячна премія у 75%, надбавка за інтенсивність праці — 50%. Відтак разом зарплата становить 955 тисяч 320 гривень у місяць! "Укргазвидобування" — це найбільша державна газовидобувна компанія. Входить до холдингу НАК "Нафтогаз України".
16.07.2019
Люся Грибик

Рік за роком, рік за роком і юна співачка з Івано-Франківська потрапила на велику сцену популярного шоу. 

676
12.07.2019
Марія Лутчин

«Паттерн» – український кінотрилер з драматичним і динамічним сюжетом. Тут і гламур, і бійки, і погоні, і вбивство, і невидимі впливи таємних режисерів, і любов, яка перемагає.

1199
11.07.2019

Зіновія Андрійовича у Надвірній знають багато років. Номер його мобільного — ніколи не був для мешканців загадкою, а двері його кабінету може вільно відчинити.

469
11.07.2019
Наталія Кушніренко

Андрій Іванчук - кандидат до Верховної Ради України по 88 виборчому округу, який охоплює Коломийський і Городенківський райони. Самовисуванець, 46 років.

650 1
10.07.2019

Володимир Зеленський назвав ймовірного очільника Івано-Франківської ОДА. Цю посаду може отримати чинний директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль.

7490 1
10.07.2019

Говоримо з Оксаною Савчук про депутатську діяльність, нову якість політики і навіщо у парламенті представник від Франківська.

595

Допоки не почнемо замітати – їх наче і нема…

106

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори...

1100

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

1994 1

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

1293
28.06.2019

У США група сенаторів і заступник голови комітету Сенату з розвідки провели секретні слухання.

1014
20.06.2019

Перед катастрофою в Чорнобилі робочі атомної електростанції нібито помітили в небі над містом містичне створіння.

1458 2
19.07.2019

У церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії відслужили  подячну Божественну Літургію з нагоди завершення зовнішніх робіт з відновлення храму.

223
12.07.2019

На парафії святих Апостолів Петра і Павла у селі Старуня Богородчанського району відсвяткували храмове свято.

866
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

1761 1
20.07.2019

У суботу, 10 серпня, у храмі св. Івана Хрестителя відбудуться одноденні реколекції, які провадитиме відома католицька монахиня з Індії, яка має дар зцілення.

13036 1
19.07.2019

У п'ятницю, 19 липня, під час патрулювання інспектори виявили авто, припарковане в приміщенні одного з кафе на вулиці Пасічній.

8303
18.07.2019

Тіна Кароль радує фанатів відвертими знімками, залишивши в минулому образ скромниці.

1214
18.07.2019

Фіртка вирішила поцікавитися, наскільки товстим має бути гаманець абітурієнта, щоб сісти на студентську лаву у місцевих ВНЗ.

14219